Vysoké Mýto obdrželo titul Historické město roku

Vysoké Mýto obdrželo titul Historické město roku

Křišťálovou Pražskou věž a putovní umělecké dílo ze sklárny Rűckl Crystal získalo město Vysoké Mýto s prestižním titulem Historické město roku 2022. Tato ocenění jsou vystavena ve foyer Turistického informačního centra. Návštěvníci si mohou zároveň prohlédnout grafický list a cenu za prvenství Pražské věže v krajském kole Památka roku.

 

 

Prestižní titul Historické město roku Vysoké Mýto získalo za nejlepší přípravu a realizaci Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón v roce 2022. Soutěž pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska ve spolupráci s Ministerstvem kultury a Ministerstvem pro místní rozvoj.

 Ocenění Historické město roku se každoročně uděluje u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel, který připadá na 18. dubna. V Pražské křižovatce v bývalém kostele sv. Anny v Praze převzal cenu starosta města František Jiraský. „Jsem rád, že snaha samosprávy i majitelů objektů byla oceněna. Považujeme současně za důležité, aby památky žily. Domnívám se, že se ve Vysokém Mýtě daří naplňovat historické centrum životem, ať už se jedná o akce města, naší kulturní organizace, nebo různých spolků, či soukromých subjektů. Všem, kteří se na tom podílejí, děkuji,“ řekl při přebírání ceny starosta

Za vítězství v soutěži Vysoké Mýto obdrželo umělecké dílo z českého křišťálu vyrobené sklárnou Rűckl Crystal, pamětní grafický list a jeden milion korun, který použije na obnovu některé z památek v městské památkové zóně. O tom, která z nich to bude, se pravděpodobně rozhodne na příštím zasedání zastupitelstva města. Za prvenství v Pardubickém kraji město obdrželo dalších sto tisíc korun.

Krajskými vítězi soutěže o titul Historické město roku 2022 byly kromě Vysokého Mýta dále České Budějovice, Horažďovice, Cheb, Jablonec nad Nisou, Jemnice, Jičín, Kolín, Lomnice, Praha 1, Příbor, Šternberk, Valašské Meziříčí a Žatec. Každé město získalo odměnu sto tisíc korun. Vedle hlavní ceny udělilo svoji cenu také Ministerstvo pro místní rozvoj městům Valašské Meziříčí a Žatec.

Dlouholetá systematická památková péče města Vysokého Mýta vyvrcholila v roce 2022 obnovou hlavního vstupního prostoru do městské památkové zóny, který zahrnuje Pražskou bránu a sousedící Havlíčkovy sady se Šemberovým divadlem. Do jejich obnovy město vloni vložilo okolo 53 milionů korun. Na opravu Pražské brány přispěl kromě Ministerstva kultury rovněž Pardubický kraj.

Komplexní obnovou velké věže Pražské brány se zároveň dovršila zásadní regenerace tří vysokomýtských bran, které jsou součástí zbytků středověkého městského opevnění a patří mezi největší historické skvosty a symboly Vysokého Mýta.

S pomocí prostředků z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón Vysoké Mýto obnovuje nejen svoje památky, ale každoročně přispívá také na památky jiných vlastníků, na obnovu měšťanských domů a církevních památek. V roce 2022 byl příspěvek využit také na restaurování dvou relikviářů v kostele sv. Vavřince a opravu a výměnu oken a dveří na secesním měšťanském dome v Komenského ulici 211. 

Zdroj: Vysokomýtský zpravodaj 5/ 2023      Marie Lněničková, tisková mluvčí

 

foto ocenění Střední

 

 

 

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Pečujeme o kvalitu

logo infocentra

Turistické informační centrum 

náměstí Přemysla Otakara II. 96
Vysoké Mýto, 566 01
 
tel.: 465 466 112
e-mail: infocentrum@vysoke-myto.cz
web: infocentrum.vysoke-myto.cz

Provozní doba

Po - Pá: 8:30 - 17:00
So, Ne, svátky: 9:00 - 17:00 (květen - říjen)
So, Ne, svátky: 10:00 - 17:00 (listopad - duben)