Karel Jiskra 80

V Turistickém informačním centru začala výstava fotografií vysokomýtského Karla Jiskry, který nedávno oslavil osmdesáté narozeniny. K vidění je denně až do 22. května.

Karel Jiskra se narodil 25. prosince 1941 a fotografovat začal už jako malý kluk. Po vojně se stal členem fotokroužku Závodního klubu Karosa. Od roku 1984 pak fotoklub vedl dalších pětadvacet let, dodnes je v něm činný.

Účastnil se soutěží a salonů doma i v zahraničí, nezřídka kdy si odvážel ocenění. Jeho fotografie byly vystaveny na prestižních přehlídkách v Německu, Francii, Anglii, Belgii, Španělsku, Skotsku, Lichtenštejnsku, Turecku… „Českoslovenští fotografové měli v cizině vždy vynikající renomé, proto jsme měli otevřené dveře i na západ. Osobně jsme sice cestovat nemohli, ale poslat snímek na výstavu bylo možné. Coby občané východního bloku jsme zpravidla nemuseli hradit ani účastnické poplatky a ještě nám domů poslali katalog, takže jsme měli stále přehled o tom, jakým směrem se vyvíjí světová fotografie,“ vypráví Karel Jiskra. 

O fotografování chtěl vědět daleko víc, proto se přihlásil na Lidovou konzervatoř při Krajském kulturním středisku v Hradci Králové. Obor výtvarná fotografie pod vedením renomovaného fotografa a kameramana Jána Šmoka (profesor působící na pražské FAMU, který se zasazoval také o vzdělávání neprofesionálních fotografů) absolvoval v roce 1977.

Kromě fotografování má Karel Jiskra rád hudbu, muzicíroval s bratry Klímovými. Jeho další zálibou je Divadelní spolek Šembera a Loutkové divadlo Srdíčko.

Reportáž k výstavě naleznete zde.

 

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
logo infocentra

Turistické informační centrum 

náměstí Přemysla Otakara II. 96
Vysoké Mýto, 566 01
 
tel.: 465 466 112
e-mail: infocentrum@vysoke-myto.cz
web: www.infocentrum.vysoke-myto.cz

Provozní doba

Po - Pá: 8:30 - 17:00
So, Ne, svátky: 9:00 - 17:00 (květen - říjen)
So, Ne, svátky: 10:00 - 17:00 (listopad - duben)