Litomyšlskou bránu zdobí výstava mladých umělců

Litomyšlskou bránu zdobí výstava mladých umělců

Litomyšlská brána, bílá kráska našeho města, otevírá v červnu svá pomyslná vrátka veřejnosti.

Toto historické místo bylo součástí původního městského opevnění. V dnešní době však již obrannou funkci neplní a nabízí zajímavý výstavní prostor s krásným výhledem na město.

Vysoké Mýto je právem označováno městem bran a věží. Již z dálky při příjezdu do města upoutají naši pozornost věže kostela sv. Vavřince. Při samotné procházce městem se s věžemi setkáme téměř na každém kroku. A právě těmito úžasnými stavbami se inspirovali mladí umělci z vysokomýtské základní umělecké školy, kteří představí svoji tvoru v interiéru Litomyšlské věže.

Výstava je otevřena od 11. června a navštívit ji můžete do konce srpna. V červnu bude věž přístupna o víkendových dnech, v průběhu letních prázdnin pak i v rozšířené otevírací době.

Informace o otevírací době naleznete zde.

 

LITOMYŠLSKÁ BRÁNA A JEJÍ HISTORIE

Bílá kráska označovaná za nejfotogeničtější symbol města.

Brána byla postavena ve 14. století jako součást městského opevnění. V průběhu let byla četnými požáry mnohokrát poškozena, a proto si nezachovala svoji původní historickou podobu.

Počátkem 19. století přišlo v úvahu bránu zbořit. A tak došlo k ubourání menší věže a části věže velké. Důvodem byl její žalostný stav a stala se i překážkou v dopravě. Díky úsilí vysokomýtských obrozenců, zejména A. V. Šembery, byla zachráněna a v letech 1864–1867 v novogotickém stylu podle plánu Heinricha Bergmanna rekonstruována. Na počátku 20. století bránu na objednávku města vyzdobil Mikoláš Aleš. Na předměstské straně brány vytvořil fresku sv. Jiří bojujícího s drakem, heraldický symbol Vysokého Mýta.

Litomyšlská brána jako jediná si zachovala zbytek barbakánu - předsunutý prvek opevnění chránící prostor před branou. Ten je k vidění kousek před branou na domě s pískovcovým lomeným portálem (čp.1).